Erath’s Emiya Cormier dribbles while VC’s Jay Demouchet (left) and Ainsley Mallet close in on Cormier during the season-opener for both clubs. VC won 48-23.

This week’s holiday basketball schedules

North Vermilion Girls

(
Nov. 19-21, Leroy)

Monday’s Games

Noon – Erath vs. Comeaux

1:15 p.m. – Elton vs. Northside

2:30 p.m. – Rayne vs Eunice

3:45 p.m. – Church Point vs. Gueydan

5 p.m. – Iota vs. South Terrebonne

6:15 p.m. – Notre Dame vs. Kaplan

7:30 p.m. – North Vermilion vs.
Delcambre

Tuesday’s Games

Noon – Erath vs. Church Point

1:15 p.m. – Delcambre vs. Eunice

2:30 p.m. – Rayne vs South Terrebonne

3:45 p.m. – Iota vs. Northside

5 p.m. – Kaplan vs. Elton

6:15 p.m. – Notre Dame vs. North Vermilion

7:30 p.m. – Gueydan vs. Comeaux

Wednesday’s Games

Noon – Delcambre vs. Notre Dame

1:15 p.m. – Comeaux vs. EUnice

2:30 p.m. – Erath vs. Gueydan

3:45 p.m. – Rayne vs. Elton

5 p.m. – Northside vs. South Terrebonne

6:15 p.m. – North Vermilion vs. Church Point

7:30 p.m. – Iota vs. Kaplan

STM Girls Tournament

(Nov. 19-21)

Monday’s Games

9:30 a.m. – David Thibodaux vs. Hanson

11 a.m. – Barbe vs. Teurlings

12:30 p.m. – Jennings vs. St. Martinville

2 p.m. – St. Katharine Drexel vs. Lake Arthur

3:30 p.m. – Sam Houston vs. Albany

5 p.m. – Vermilion Catholic vs. Acadiana

6:30 p.m. – Fairview vs. West Monroe

8 p.m. – St. Thomas More vs. Cecilia

Tuesday’s Games

9:30 a.m. – Hanson vs. Jennings

11 a.m. – Fairview vs. St. Katharine Drexel

12:30 p.m. – St. Martinville vs. Barbe

2 p.m. – Cecilia vs. Fairview

3:30 p.m. – West Monroe vs. Sam Houston

5 p.m. – Teurlings vs. Albany

6:30 p.m. – STM vs. David Thibodaux

8 p.m. – Vermilion Catholic vs. Lake Arthur

Wednesday’s Games

10 a.m. – Jennings vs. Sam Houston

10 a.m. – Barbe vs. Albany

11:30 a.m. – Walker vs. David Thibodaux

1 p.m. – STM vs. St. Martinville

1 p.m. – Hanson vs. Teurlings

2:30 p.m. – Acadiana vs. Walker

Sonic Ascension Invitational

(Dec. 19-21, Youngsville)

Monday’s Games

3 p.m. – Northside Christian vs. Erath

4:30 p.m. – Catholic-NI vs. Houma Christian

6 p.m. – ESA vs. Delcambre

7:30 p.m. – Ascension vs. Hanson

Tuesday’s Games

3 p.m. – AES-Han vs. Era-NC losers

4:30 p.m. – Cath-HC vs. ESA-Del losers

6 p.m. – Cath-HC vs. ESA-Del winners

7:30 p.m. – AES-Han vs. Era-NC winners

Wednesday’s Games

3 p.m. – Consolation game

4:30 p.m. – Losers bracket finals

6 p.m. – Third Place Game

7:30 p.m. – Championship Game

Vermilion Today

Abbeville Meridional

318 N. Main St.
Abbeville, LA 70510
Phone: 337-893-4223
Fax: 337-898-9022

The Kaplan Herald

219 North Cushing Avenue
Kaplan, LA 70548

The Gueydan Journal

311 Main Street
Gueydan, LA 70542